Politechnika Rzeszowska beneficjentem Programu PROM
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej poinformowała, że Politechnika Rzeszowska została beneficjentem Programu PROM – Międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej. W ramach projektu Uczelnia otrzyma dofinansowanie w kwocie 44 400 zł.
Opiekunem merytorycznym projektu jest dr hab. Mirosław Tyrka, prof. PRz z Wydziału Chemicznego. Wniosek został przygotowany we współpracy z Działem Współpracy Międzynarodowej - naukowców z Wydziału Chemicznego wspierał mgr Jan Rybak.
Projekt obejmuje realizację trzech 1 miesięcznych staży naukowych, które pozwolą na realizację badań do prac doktorskich na temat:
- Syntezy polimerów o zróżnicowanej architekturze w oparciu o struktury pochodzenia naturalnego metodami polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP) ze zredukowaną ilością katalizatora.
- Syntezy szczotek poli (akrylanu tert-butylu) (PtBA) szczepionych z powierzchni płytek krzemowych z wykorzystaniem techniki sono-ATRP w miniemulsji.
- Testów genetycznych mutacji w locus ATP7B (choroba Wilsona).
Program PROM umożliwia doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i zagranicy, w tym pochodzących spoza UE, poprzez międzynarodową wymianę stypendialną. NAWA, w ramach tego programu, finansuje wybrane projekty uczelni oraz jednostek naukowych prowadzących kształcenie oferując stypendia na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem doktorantów i kadry akademickiej w krótkich formach kształcenia (trwających od 5 do 30 dni) o międzynarodowym charakterze. Do krótkich form kształcenia zalicza się: prowadzenie zajęć dydaktycznych, udział w konferencjach, szkołach letnich/zimowych, kursach, warsztatach, stażach i wizytach studyjnych.