[FOTO, VIDEO] Cyfrowy wideomikroskop 3D
Spotkanie otworzył dr hab. inż. Jerzy Potencki, prof. PRz z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, zachęcając zebranych do wysłuchania i zapoznania się z możliwościami wielofunkcyjnego i najnowocześniejszego mikroskopu RH- 2000 3D Hirox. Prezentację poprowadzili Katarzyna Piekarska i Emilien Leonhardt z Hirox. Przybliżyli historię firmy oraz przedstawili zalety urządzenia: inspekcję na żywo zapisu filmów, tworzenie obrazu panoramicznego, kontrolę jakości, badanie powierzchni, dużą rozdzielczość. Mikroskop dokonuje m.in. pomiarów 2 i 3D oraz profilowania 3D, pomiaru powierzchni i objętości, łączenia obrazów 3D.
Cyfrowy wideomikroskop 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. elektrotechnice, inżynierii materiałowej, muzealnictwie, kryminalistyce, bankowości, biologii, kosmetologii, gemmologii. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zbadania próbek przyniesionych na prezentację, co pozwoliło na sprawdzenie przydatności tego typu urządzenia w życiu codziennym.
Warto dodać, że w Polsce jest używanych 15 systemów Hirox. Na świecie stosują go muzea: Luwr w Paryżu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Muzeum Państwowe w Amsterdamie, Muzea Watykańskie i wiele innych muzeów w USA, Japonii, Chinach.
MŚ